Zakup własnego “M” to poważna decyzja, którą poddajemy bardzo dokładnej analizie. Dokonując wyboru wymarzonej nieruchomości sprawdzamy jej słabe i mocne strony, zdając sobie sprawę z kosztowności tego rodzaju inwestycji. Większość z nas kupuje mieszkanie raz – maksymalnie kilka razy w życiu – niejednokrotnie wiążąc się wówczas finansowym zobowiązaniem na długie lata. Dodatkowo, wybierając lokal od dewelopera, oczekujemy, że będzie on spełniał najwyższe standardy wykończenia oraz odpowiadał wszystkim naszym potrzebom. Niestety nie zawsze tak jest, a zakup nieruchomości z rynku pierwotnego powinien być poddany równie dokładnej weryfikacji, co ten z “drugiej ręki”. Zastanawiasz się: jakie usterki najczęściej można spotkać w nowych mieszkaniach i w związku z tym – na co szczególnie zwrócić uwagę? Wyjaśniamy.
Mieszkanie od dewelopera niepozbawione wad
Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego wbrew powszechnym opiniom nie daje gwarancji, że będzie ona wykończona zgodnie z najwyższymi standardami oraz pozbawiona ukrytych usterek. Niestety, w rzeczywistości, często finalne wykonanie mieszkania znacznie odbiega od umownych zapisów i deklaracji dewelopera. Przed przejęciem kluczy od wykonawcy powinniśmy więc dokonać precyzyjnej weryfikacji stanu nieruchomości pod kątem jej ewentualnych wad. Proces ten najczęściej odbywa się podczas technicznego odbioru mieszkania, a w sporządzanym w jego wyniku, protokole wyszczególniane są poszczególne usterki lokalu. Tego rodzaju dokument daje nam prawo do egzekwowania ich naprawy przez dewelopera na jego koszt. Jeśli jednak ewentualne wady mieszkania nie zostaną na tym etapie wskazane, tracimy prawo do obciążenia nimi wykonawcy, co z kolei może wiązać się ze sporymi stratami finansowymi.
Najczęściej występujące usterki w nowych mieszkaniach – sprawdź!
Decydując się na zakup nowego mieszkania od dewelopera nikt z nas nie chce ponosić dodatkowych i nieprzewidzianych kosztów. Można ich uniknąć, precyzyjnie sprawdzając lokal przed jego formalnym przejęciem – pod kątem technicznych usterek lub zlecając procedurę odbioru profesjonaliście, który wie, jakie są najczęściej występujące wady w tego rodzaju nieruchomościach. Sprawdź, jakie usterki występują w nowych mieszkaniach i na które szczególnie warto zwrócić uwagę.
Po pierwsze: instalacje
Pierwszym i jednym z ważniejszych aspektów w przypadku nowych mieszkań jest weryfikacja instalacji, które w nich występują. Koniecznie sprawdźmy z profesjonalistą poprawność wykonania elektryki – tj. prawidłowego pociągnięcia przewodów oraz podpięcia ich do bezpieczników. Zwróćmy uwagę także na lokalizację gniazd oraz ich zgodność z założonymi planami.
Sprawdźmy również instalację wod-kan testując prawidłowe spływanie wody z prysznica, zlewu czy toalety. Zwróćmy przy tym uwagę czy na zlokalizowanych w ich pobliżu ścianach nie występują zacieki, zawilgocenia lub wybrzuszenia wskazujące na problemy z odprowadzaniem wody.
Pamiętajmy o tym, że w skład instalacji wchodzi także ta grzewcza – sprawdźmy więc poprawność działania wykonanej instalacji, ale równocześnie zastanówmy się nad tym, czy zamontowane w danej nieruchomości ogrzewanie jest do niej odpowiednie. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę koszty generowane przez instalację grzewczą w kontekście lokalu, poziomu jego termoizolacji itp.
Ostatnim elementem w kategorii instalacji, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest wentylacja. To od niej zależy zarówno komfort korzystania z mieszkania w przyszłości (nikt z nas nie chce, aby zapachy z mieszkania sąsiadów przenikały do naszego) oraz bezpieczeństwo – w kontekście np. nieszczelności gazu.
Po drugie: przegrody budowlane i podłogi
Częstymi usterkami, na które możemy napotkać w nowych mieszkaniach są także te, występujące w przegrodach budowlanych. Koniecznie sprawdźmy więc ściany pod kątem pęknięć, rys, ale także wybrzuszeń czy zacieków mogących świadczyć o występowaniu wilgoci w lokalu. Dobrą praktyką, w zakresie weryfikacji usterek mieszkań, jest także sprawdzenie ich równości poprzez pomiar kątów prostych. Zwróćmy uwagę również na poziomy podłóg w poszczególnych pomieszczeniach, które niestety często wykonane są krzywo.
Po trzecie: drzwi i okna
Drzwi i okna to kolejne newralgiczne punkty, które często są pełne błędów deweloperów. Sprawdźmy więc czy poprawnie się otwierają i zamykają, a także czy po ich domknięciu nie występują widoczne nierówności. To szczególnie ważne w przypadku okien oraz drzwi zewnętrznych, ponieważ wpływa na ich szczelność, a co za tym idzie na izolację termiczną mieszkania i koszt rachunków za jej ogrzewanie, które przyjdzie nam ponieść.
Po czwarte: zgodność z planami
Często ukrywaną przez deweloperów usterką jest także… niezgodność oddawanego do użytku lokalu z założonymi planami. I choć zwykle nie generuje to bezpośrednich problemów w codziennym korzystaniu z nieruchomości, kupujący ma prawo dochodzić swoich praw w tym zakresie. Warto pamiętać także o tym, że niezgodności tego rodzaju mogą wpływać na wysokość ponoszenie przez nas niesłusznie kosztów.
Katalog usterek, na które możemy napotkać kupując mieszkanie lub dom od dewelopera jest nieograniczony. Warto jednak pamiętać o tym, że spory ich zakres ma charakter powtarzalny, ponieważ wynika z najpopularniejszych niedociągnięć budowlanych. Dokonując tak dużej inwestycji jaką jest zakup mieszkania powinniśmy więc zwrócić uwagę na występujące powszechnie problemy. Masz wątpliwości czy poradzisz sobie samodzielnie z weryfikacją usterek w mieszkaniu? Zleć usługę odbioru technicznego profesjonaliście – zyskasz nie tylko jego doświadczenie, ale również zwiększysz prawdopodobieństwo, że wszystkie potencjalne wady zostaną wykryte i udokumentowane. Profesjonalista będzie w stanie zauważyć szczegóły, które mogą umknąć niewprawnemu oku, oraz doradzić w kwestii koniecznych napraw, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów w przyszłości.