Odbiór techniczny mieszkania to niezwykle ważna procedura, która obarczona jest bardzo dużą odpowiedzialnością finansową. To od poprawnej i dokładnej weryfikacji ewentualnych uszkodzeń w lokalu, przed przekazaniem kluczy, zależy bowiem przejęcie odpowiedzialności za nie przez dewelopera, a co za tym idzie – naprawa uchybień na jego koszt. Z odbiorem technicznym nierozłącznie wiąże się także szereg dokumentów, których potrzebujemy, aby go dokonać oraz tych, które powinniśmy otrzymać od wykonawcy. Zastanawiasz się: jakich formalności, oprócz protokołu odbioru, musisz dopełnić? Poznaj listę niezbędnych dokumentów, o których musisz pamiętać.
Odbiór techniczny, czyli procedura, która ma znaczenie
Procedura technicznego odbioru lokalu to bardzo ważny moment, który wiąże się przede wszystkim z koniecznością precyzyjnego zweryfikowania nieruchomości – pod kątem ewentualnych błędów dewelopera, ale także zgodności realizacji z projektem. Jej wynikiem jest sporządzenie protokołu odbioru, czyli dokumentu będącego podstawą do przeniesienia odpowiedzialności finansowej za wyeliminowanie uchybień w lokalu na dewelopera. To jednak nie wszystko – podczas odbioru technicznego zarówno domu, jak i mieszkania, wykonawca jest zobligowany do tego, by wręczyć kupującemu szereg dokumentów. Są one niezbędne nie tylko do potwierdzenia zgodności realizacji z umową, ale także do udowodnienia, że zakupiona nieruchomość spełnia standardy obowiązujących aktualnie przepisów prawa. Bez względu na to czy zlecimy proces odbioru mieszkania firmie zewnętrznej czy wykonamy go samodzielnie, potrzebujemy do niego dokumentacji, która stanie się podstawą prac weryfikacyjnych. Jakich dokumentów potrzebujesz Ty lub zatrudniony przez Ciebie specjalista, by rzetelnie przeprowadzić odbiór techniczny lokalu? Wyjaśniamy.
Jakich dokumentów potrzebujesz do odbioru lokalu?
Do odbioru mieszkania od dewelopera potrzebujemy konkretnych dokumentów, które będą maksymalnie precyzyjnie informować o szczegółowych parametrach nieruchomości. Do podstawowych należą: plan mieszkania lub domu – obejmujący rzut budowlany lub architektoniczny, ze wskazaniem dokładnych wymiarów poszczególnych elementów. Niezbędny będzie także pomiar geodezyjny, znany również jako metryka, uwzględniający nie tylko pomieszczenia mieszkalne, ale również przypisane do nieruchomości obiekty, jak garaż, balkon czy komórka lokatorska. Ważnym elementem dokumentacji, którą wykorzystamy przy odbiorze, są także rzuty instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, c.o., gazowej, rekuperacji czy klimatyzacji oraz wzór protokołu ich odbioru. Pozwalają one zweryfikować poprawność projektu z finalnym wykonaniem, ale także uzyskać ważne informacje – chociażby odnośnie gwarancji na nie.
Do rzetelnego odbioru nieruchomości potrzebny będzie także, uzyskany od dewelopera, opis standardu wykończenia mieszkania czy domu, czyli informacje odnośnie materiałów, z których wykonano chociażby ściany działowe czy wewnętrzne parapety. W przypadku odbioru lokalu wykończonego, warto pozyskać także dokładne zestawienie materiałów, których użyto do remontu, np. konkretną nazwę paneli podłogowych, kolory farb czy modele armatury. Uzupełnieniem tego rodzaju informacji powinien być kosztorys – w przypadku, kiedy odbierany jest lokal po remoncie, oraz wizualizacje projektowe, jeśli takowe zostały sporządzone przed przystąpieniem do prac. Tego rodzaju dokumenty są bardzo ważne ponieważ stanowią realną podstawę weryfikacji zgodności stanu mieszkania z opisem oraz do dokonywania ewentualnych roszczeń na etapie protokołu odbioru.
W szczególnych przypadkach na liście dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia procedury mogą znaleźć się: rzut sprzedażowy, załączany zwykle do umowy; informacje o zmianach lokatorskich i pozwolenia na dodatkowe zmiany konstrukcyjne.
Jakich dokumentów powinniśmy oczekiwać od dewelopera po odbiorze mieszkania?
Pamiętajmy o tym, że odbiór techniczny mieszkania czy domu to także szereg dokumentów, których powinniśmy wymagać od dewelopera. Zgodnie z zapisami prawa budowlanego – konkretniej art. 60 – ma on obowiązek razem z dokumentacją odbioru przekazać kupującemu: pozwolenie na budowę, dziennik budowy, projekt budowlany, protokoły odbiorów – częściowych i końcowych, pozwolenie na użytkowanie, a także sporządzone instrukcje obsługi i eksploatacji. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku zakupu mieszkania lub domu, który włączony jest w zarząd spółdzielni, tego rodzaju dokumentacja przekazywana będzie do niej, a właściciele poszczególnych lokali mogą uzyskać wgląd w zaświadczenia wypełniając odpowiedni wniosek.
Wśród pozostałych dokumentów, o których powinniśmy pamiętać przy odbiorze, znajdują się: wspomniany już protokół, w tym ten tyczący się przyłączy – np. instalacji elektrycznych, gazowych i kominowej, dokumenty gwarancyjne poszczególnych elementów nieruchomości, świadectwo charakterystyki energetycznej oraz ewentualna dokumentacja geodezyjna.
Biorąc pod uwagę złożoność procedury odbioru nieruchomości oraz odpowiedzialność, z którą się wiąże, konsumenci coraz częściej decydują się na oddelegowanie jej profesjonalistom. Współpraca z ekspertem w tym obszarze to gwarancja bezpieczeństwa i maksymalnej dokładności procesu. Równocześnie to także pewność, że lokal zostanie sprawdzony pod kątem jego zgodności z dokumentacją oraz, że wszystkie niezbędne formalności zostaną poprawnie dopełnione.