Zanim klucze do mieszkania zostaną przekazane nowemu właścicielowi, zgodnie z przepisami musi nastąpić odbiór techniczny nowego lokum. Z jednej strony etap ten budzi dużo radości, z drugiej nie wolno też zapominać o jego znaczeniu. Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera? Dlaczego warto się do niego dobrze przygotować? I o czym należy koniecznie pamiętać? Sprawdź, jak dobrze przeprowadzić odbiór techniczny swojego wymarzonego M.
Czym jest odbiór mieszkania od dewelopera?
Obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego nakłada ustawa deweloperska z 2011 roku. Polega on na dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego mieszkania po jego ukończeniu. Jest to ostatnia okazja do zgłoszenia poprawek, które powinien wykonać deweloper. Wszystkie uwagi powinny być skrupulatnie wpisane do protokołu odbioru. Jeśli jakaś usterka nie zostanie oficjalnie zgłoszona, inwestor będzie musiał ją naprawić na własny koszt.
Jak się odpowiednio przygotować do wykonania odbioru mieszkania?
Odbierając nowe mieszkanie należy mieć oczy szeroko otwarte, by zauważyć każdą wadę. Wiele potencjalnych problemów może być jednak całkowicie niewidocznych gołym okiem. Z tego powodu konieczne jest zabranie ze sobą dodatkowych narzędzi, takich jak:
- Kąt prosty o wielkości 1 x 1 m do sprawdzenia prostopadłości ścian.
- Dokładny plan mieszkania oraz miarkę, aby zweryfikować powierzchnię nowego lokum. Dobrym pomysłem jest zabranie nowoczesnego dalmierza laserowego, który przyspieszy niezbędne pomiary.
- Standard wykończenia lokalu mieszkalnego, do którego można się odnosić w przypadku znalezienia usterek.
- Szczelinomierz do precyzyjnego pomiaru odchyłek.
- Łata kontrolna 2 m, pozwalająca na szybką weryfikację płaszczyzn oraz poziomów wylewek. Sprawdzi się także przy kontroli płaszczyzn i pionów tynków.
- Aparat fotograficzny ułatwi wykonanie wyczerpującej dokumentacji, na której podstawie wykonywane będą późniejsze poprawki.
- Poziomicę o długości do 0,3 lub 0,5 m.
- Próbnik napięcia do weryfikacji instalacji elektrycznej.
- Wilgotnościomierz do pomiaru wilgotności tynków i wylewek
Narzędzia, plany mieszkania, wydrukowane normy oraz inne pomoce to tylko część sukcesu przy odbiorze wymarzonego M od dewelopera. Nie mniej ważna jest wiedza, czego i gdzie szukać. Niedoświadczona osoba może nie zauważyć lub nie sprawdzić wielu ważnych kwestii.
Na co zwrócić uwagę w czasie przeglądu?
Jeśli zdecydujesz się samodzielnie ocenić stan techniczny swojego ukochanego, nowego lokum, pamiętaj o sprawdzeniu poniższych miejsc. To tam najczęściej kryją się usterki wymagające poprawy:
- Z pomocą kąta prostego sprawdzisz, czy ściany są do siebie prostopadłe. Jest to bardzo ważne tam, gdzie będą stały meble, zabudowy meblowe (w tym także kuchenne), elementy wyposażenia łazienki (wanna czy kabina prysznicowa). Pomiar warto wykonać na trzech lub czterech wysokościach w każdym rogu.
- Sprawdź, czy ściany są płaskie i gładkie. Część wybrzuszeń można zauważyć lub wyczuć dłonią, jednak warto gwarancję da tylko użyie poziomicy.
- Mieszkanie musi być zgodne z projektem. Sprawdź wymiary pomieszczeń oraz umiejscowienie otworów drzwiowych i okiennych.
- Próbnikiem prądu upewnij się, że cała instalacja elektryczna działa poprawnie. Ewentualne naprawy w tym zakresie mogą okazać się bardzo drogie.
- Przetestowania wymaga także instalacja grzewcza. W sezonie zimowym możesz sprawdzić ilość przekazywanego przez grzejniki ciepła. Latem zweryfikuj położenie kaloryferów i działanie zaworów – czy przy przekręcaniu nie stawiają zbyt dużego oporu.
- Często zapomina się o wentylacji, tymczasem jest to niezwykle ważny system w mieszkaniu. Aby sprawdzić tę instalację, przyłóż kartkę papieru do kratki wentylacyjnej. Jeśli wszystko działa prawidłowo, kartka sama utrzyma się na swoim miejscu (pod wpływem działania podciśnienia). Taka metoda obarczona jest jednak dużym błędem, dlatego też zaleca się skorzystanie z anemometru.
- Czy okna są odpowiednio szczelne? Znamy dobry test i na ten aspekt nowego mieszkania. Otwórz skrzydło, a następnie włóż pasek papieru i zamknij okno. Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo, paska nie będzie można wyciągnąć. Natomiast jeśli ten wyfrunie bez żadnego problemu, trzeba koniecznie opisać to w końcowym protokole.
Niestety, całkowitą pewność co do stanu mieszkania dadzą tylko badania profesjonalnym sprzętem, jak wykonanie zdjęć termowizyjnych. Zakup takich urządzeń jest zbyt drogi dla potrzeb pojedynczego odbioru. Dlatego też warto zastanowić się nad wsparciem specjalistycznej firmy.
Dlaczego odbiór techniczny mieszkania jest tak ważny?
Zastanawiasz się, czy warto poświęcać tyle czasu i zaangażowania tylko po to, by znaleźć prawie niewidoczne błędy dewelopera? Pomyśl o długofalowych konsekwencjach podpisania protokołu odbioru. Składając ten dokument stwierdzasz, że mieszkanie nie posiada żadnych wad oprócz tych, które zostały wymienione w protokole (a następnie zostaną naprawione przez dewelopera). Tymczasem nieszczelne okno może spowodować znaczący wzrost kosztów ogrzewania mieszkania. A krzywe ściany utrudnią wykończenie nowego lokum. Za wszystkie te koszty i naprawy deweloper nie będzie już odpowiadał, natomiast obciążą one Twoje konto.
To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na wynajęcie profesjonalistów, którzy w Twoim imieniu sprawdzą dokładnie stan techniczny mieszkania. Posiadając profesjonalny sprzęt i cenne doświadczenie, są w stanie zobaczyć o wiele, wiele więcej, oszczędzając Ci tym samym przyszłych problemów.