Przed odebraniem kluczy do swojego nowego M trzeba dokonać odbioru mieszkania. Jest to czas weryfikacji jakości wykonanych prac budowlanych. Wszystkie niezgodności względem planu i standardu wykończeniu lokalu należy zapisać w końcowym protokole odbioru. Deweloper będzie zobowiązany do wykonania napraw i poprawek przed ostatecznym oddaniem kluczy nowemu właścicielowi. Jednak jak prawidłowo wykonać taki odbiór i na co zwrócić szczególną uwagę?
Co obejmuje odbiór nowego mieszkania od dewelopera?
Zgodnie z ustawą deweloperską z 2011 roku, każdy zakup nowego mieszkania od dewelopera wiąże się z dokonaniem odbioru technicznego lokalu. Jego przebieg i zakres są dokładnie określone w tym samym dokumencie. Co zatem obejmuje przegląd mieszkania przed odebraniem kluczy? Mówiąc najprościej: całe mieszkanie. Weryfikacji podlegają podstawowe elementy, jak wykończenie podłóg oraz ścian, a także otwory okienne i drzwiowe. Sprawdzić należy także działanie wszystkich instalacji w mieszkaniu: elektrycznej, wodnej czy wentylacji. Niedociągnięcia mogą się kryć w najmniej oczekiwanym miejscu. Jak zatem odpowiednio przygotować się do odbioru mieszkania i wykryć wszystkie usterki? Przede wszystkim należy dokładnie wiedzieć, gdzie i jak szukać.
Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania?
Dokładne sprawdzenie stanu technicznego mieszkania przed przekazaniem kluczy nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chcesz dobrze wykonać odbiór lokalu od dewelopera, musisz uzbroić się w odpowiednie narzędzia oraz wiedzę. Czego nie może zabraknąć przy weryfikacji wymarzonego M?
- Pomiaru metrażu poszczególnych pomieszczeń zgodnie z planem mieszkania. Czy sumaryczna wielkość lokalu jest zgodna z założeniami? Zdarza się, że różnice mogą być znaczące.
- Prostopadłość ścian jest kluczowa przy stawianiu zabudów meblowych, zabudowy kuchennej, kabin prysznicowych czy wanien. Sprawdzić ją można z pomocą kąta prostego, najlepiej o wymiarach 1 x 1 m.
- Oprócz kątów warto sprawdzić także płaszczyzny ścian i podłóg. Pomocna będzie przy tym łata kontrolna dwumetrowa Przyda się ona także przy sprawdzaniu pionów tynków oraz poziomów wylewek. Do pomiaru dokładnych odchyłek do protokołu wykorzystać można szczelinomierze.
- Coraz większe znaczenie ma energooszczędność. Nieszczelne okna lub drzwi stanowią mostek cieplny. To właśnie tędy ciepłe powietrze może się dostawać z i do mieszkania, zmniejszając efektywność ogrzewania lub klimatyzacji.
- Konieczne jest również sprawdzenie podstawowych instalacji. W sezonie zimowym można zweryfikować działanie kaloryferów. Latem warto sprawdzić przynajmniej, czy możliwe jest przekręcanie termostatu.
- Przetestowania wymaga także instalacja elektryczna. W czasie odbioru mieszkania od dewelopera można to zrobić za pomocą próbnika prądu.
- Odkręcając krany sprawdzisz, czy instalacja wodna działa prawidłowo. Przetestujesz też działanie instalacji CWU (Ciepłej Wody Użytkowej).
- Nie można zapominać także o wentylacji. Pewność prawidłowego działania systemu uzyskasz tylko z pomocą anemometru. Zmierzone wartości będą też stanowić podstawę do zgłoszenia usterki.
- Przy okazji poszczególnych etapów odbioru technicznego mieszkania, przeprowadź też weryfikację wizualną. Każde niedociągnięcie niezgodne ze standardem wykończenia lokalu należy wpisać do końcowego protokołu.
- Przetestować należy także wszystkie zainstalowane już urządzenia, jak na przykład klimatyzację w lokalu.
Powyżej wymieniliśmy najważniejsze elementy mieszkania, które warto ocenić w czasie odbioru technicznego lokalu od dewelopera. Warto jednak zwrócić uwagę także na mniejsze szczegóły. Jeśli nie jesteś pewien, że będziesz o wszystkim pamiętaj, stwórz sobie checklistę, gdzie będą wypisane kolejne etapy. Po wykonaniu każdego z nich możesz je odhaczać.
Czy w czasie odbioru jesteś zdany tylko na własne siły?
Aby odpowiednio dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania, potrzeba sporo przygotowań, czasu i wysiłku. Czy naprawdę jesteś skazany na samotne podjęcie się tego wysiłku? Oczywiście, że nie. Pomóc mogą Ci inni członkowie Twojej rodziny oraz znajomi. Szczególnie, jeśli sami pracują w branży budowlanej i posiadają cenne doświadczenie. Dzięki temu znalezienie ewentualnej usterki lub niezgodności zajmie Wam znacznie mniej czasu.
Co jednak zrobić, gdy wśród znajomych brakuje takich specjalistów? Można sięgnąć po wsparcie ekspertów. Profesjonalny odbiór techniczny to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od metrażu mieszkania. Jest to niewielka cena przy tak dużej inwestycji, jakim jest własne M. Korzystając z usług sprawdzonej firmy zyskasz pewność, że Twoje mieszkanie jest wolne od wad. Doświadczony specjalista posiada nie tylko potrzebną wiedzę, ale również profesjonalne narzędzia pomiarowe, które pozwolą dokładnie zweryfikować jakość prac budowlanych. Co więcej, zatrudniona firma pomoże w uzupełnieniu końcowego protokołu. Rzeczowe uzasadnienie wymienionych niedokładności, najlepiej z powołaniem się na odpowiednie przepisy, utrudni odwołanie się dewelopera od wykonania napraw.
Zatrudniona firma może zweryfikować stan techniczny lokalu w Twojej obecności lub samodzielnie. W tym drugim przypadku nie musisz szukać wolnej chwili, by umówić się z deweloperem.