Odbiór techniczny mieszkania to formalność, która wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wskazując w jej ramach niedociągnięcia i błędy, których dopuścił się deweloper, zyskujemy możliwość wyeliminowania ich na jego koszt. Niestety kiedy zadeklarujemy przyjęcie kluczy do nieruchomości, a w protokole odbioru nie wskażemy ewentualnych wad mieszkania, stracimy podstawę do dochodzenia swoich praw. Może to oznaczać konieczność naprawy usterek na własny koszt oraz znaczne straty finansowe. Dokładność w zakresie sprawdzania nieruchomości to jednak nie wszystkie kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jak dobrze przygotować się do odbioru technicznego? Sprawdź nasze wskazówki i dokonaj precyzyjnej weryfikacji kupowanego lokalu.
Odbiór techniczny – dlaczego jest tak ważny?
Przekazanie mieszkania to moment, w którym otrzymujesz klucze do swojej upragnionej nieruchomości. Niestety ta ważna i pamiętna chwila równocześnie, jest też istotną pod względem formalnym i technicznym procedurą. To na etapie odbioru mieszkania sprawdzamy bowiem ewentualne usterki w nim występujące oraz sporządzamy protokół wieńczący cały proces, który stanowi podstawę do ewentualnych reklamacji czy roszczeń. Moment ten wymaga więc ogromnego skupienia, precyzji i uważności – zarówno w zakresie samej weryfikacji, jak i przygotowywanej dokumentacji. Jeśli nie planujesz zlecać odbioru profesjonalnej firmie zewnętrznej, koniecznie dokładnie się do niego przygotuj. Jak to zrobić? Skorzystaj z poniższego poradnika.
Jak się przygotować do zdania mieszkania?
Decydując się na samodzielne przeprowadzenie odbioru mieszkania koniecznie zapoznaj się z przebiegiem samej procedury. Pozwoli Ci to przygotować się na wszelkie ewentualności, utrzymać emocje na wodzy, a także zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt czy dokumenty. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed przystąpieniem do odbioru technicznego nieruchomości.
Poznaj najczęściej występujące usterki
Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać przed spotkaniem z deweloperem jest poznanie najczęściej występujących usterek w mieszkaniach na rynku pierwotnym. Dzięki ich znajomości będziesz wiedział, na które kwestie zwrócić szczególną uwagę – pozwoli Ci to poczuć się pewniej w towarzystwie eksperta ze strony dewelopera, a także podniesie jakość Twojej weryfikacji. Koniecznie pamiętaj więc o tym, by przyjrzeć się poprawności wykonania instalacji: elektrycznej, wod-kan, gazowej, wentylacyjnej i grzewczej; sprawdzić drzwi, podłogi i okna pod kątem ich szczelności oraz równości, a także zweryfikować przegrody budowlane w zakresie rys, pęknięć czy wilgoci.
Wyposaż się w niezbędne narzędzia
Pamiętaj, że odbiór mieszkania to procedura techniczna. Zastanów się więc nad tym, które kwestie będziesz chciał dokładnie sprawdzić i przygotuj do nich odpowiedni sprzęt. Możesz zabrać ze sobą miarę, poziomice czy inne narzędzia, które ułatwią Ci zmierzenie powierzchni mieszkania, weryfikację szczelności okien, drożności wentylacji, równości podłóg czy kątów między poszczególnymi przegrodami budowlanymi. Nie zapomnij także telefonu lub aparatu, który pozwoli Ci dokumentować usterki.
Nieznajomość prawa szkodzi
Spotykając się z deweloperem pamiętaj o tym, że masz do czynienia z fachowcem w swojej branży. Warto więc zapoznać się z kluczowymi przepisami prawa budowlanego. Pozwoli Ci to sprawdzić jego poszczególne elementy pod kątem zgodności z wymaganiami prawa oraz poszczególnych instytucji.
Dokumenty, których potrzebujesz
Wybierając się na odbiór techniczny mieszkania nie zapomnij o przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Koniecznie zabierz ze sobą umowę deweloperską, rzut nieruchomości wraz z jej wymiarami oraz schematy poszczególnych instalacji. Jeśli zawierałeś z deweloperem jakiekolwiek dodatkowe ustalenia lub zlecałeś nadprogramowe prace – koniecznie zaopatrz się także w pisemne ich poświadczenia lub umowy. Pozwolą Ci one porównać stan rzeczywisty z tym na umowie oraz dochodzić swoich praw odwołując się do dokumentacji.
Stany zużycia mediów
Spisywanie liczników to kolejny ważny etap przed przekazaniem mieszkania użytkownikowi. Pamiętaj, aby precyzyjnie sprawdzić ewentualne stany zużycia mediów oraz spisać je w protokole. Pozwoli Ci to uniknąć nieporozumień, a także dodatkowych kosztów na późniejszym etapie.
Pora dnia ma znaczenie
Zadbaj o to, by na spotkanie z przedstawicielem dewelopera umówić o odpowiedniej porze dnia. To bardzo ważne, by w świetle dziennym dokładnie obejrzeć nieruchomość i jej ewentualne wady. W tym kontekście znaczenie może mieć także pogoda, która pozwoli Ci dostrzec problemy występujące w lokalu – np. podczas deszczu. W miarę możliwości postaraj się odwiedzić nieruchomość kilka razy – w różnych porach dnia czy warunkach atmosferycznych, co umożliwi jej dokładne obejrzenie. Jeśli cokolwiek budzi Twoją wątpliwość – wykaż się cierpliwością, nie odpuszczaj tematów wykonawcy i zlecaj ich naprawę tak długo, jak to konieczne.
Deklarację na piśmie i znajomość swoich praw
Podstawą udanego odbioru technicznego mieszkania jest znajomość prawa budowlanego, ale… także swoich praw. Deweloper ma 14 dni na odniesienie się do wskazanych w protokole odbioru roszczeń oraz 30 dni od dnia odbioru na wyeliminowanie usterek na swój koszt. Dodatkowo nowe mieszkanie obowiązuje 5-letnia rękojmia. Pamiętaj o tym, kiedy rozmawiasz z wykonawcą. Równocześnie każdej deklaracji z jego strony wymagaj na piśmie i nastaw się na twarde negocjowanie, jasne stawianie oczekiwań i dochodzenie swoich praw.
Przygotowując się do odbioru technicznego wymarzonego mieszkania precyzyjnie przygotuj się do tej procedury. Nie tylko zyskasz dzięki temu wiedzę na temat tego, co czeka Cię podczas przekazania lokalu, ale także unikniesz niezwykle kosztownych niedopatrzeń i błędów, wynikających chociażby z braku odpowiednich narzędzi, doświadczenia czy wiedzy technicznej.